Kökets box mars

-

Olika boxar dyker upp här och där och jag har såklart blivit sugen att prova även jag. Men vilken ska man välja? Det finns en samlingssida som heter just Hittabox och det var där jag gick in för att välja vilken jag ville ha. Jag fastnade till slut för Kökets box mars och beställde (rabattkod Hittabox99, så får man den första för 99kr istället för 129kr). Beskrivningen för Kökets box är:

Kökets box är en prenumerationstjänst som lanserats av TV4 och Köket. Boxen innehåller produkter som inspirerar och sätter guldkant på din vardag. Boxen innehåller inte enbart produkter utan också inspirerande recept och tips från Kökets redaktion. Kökets box skickas ut varje månad och kommer att ha olika teman anpassade efter årstiden.
Innehåll: Bra produkter, recept och tips som sätter guldkant på vardagen till ett värde av minst 190 kr.

I fredags dök den så upp och här var vad jag hittade i den. Tyvärr fick jag inte den box där Roy Fares lagt i en av sina bakböcker som överraskning, men jag fick en helt vanligt box. Snyggt förpackat och det kändes lite som en present som jag fick öppna och utforska i lugn och ro. Jag valde nämligen att öppna den själv, utan hjälp av mina tjejer, för att hinna kolla in vilka saker som fanns i lådan.

Kökets box mars

Det här ingick i Kökets box mars 2017:

Kondenserad mjölk – det kommer vi lätt att göra av med, tex i min hemmagjorda citronglass
Karamelliserad mjölk – samma här, fast kanske på dessa cookies istället?
Vetemjöl – det använder vi var och varannan dag, men det här mjölet ska vara specialiserat för bakning
Diskmaskinstabletter – vi använder oftast diskmaskinspulver, men de här kommer garanterat att gå åt ändå
Oreokex – Goda kex antingen till fika, eller till någon bakning, det finns tex många tips på cheesecake med oreobotten.
Pektin – kommer väl till användning i syltkokning eller gelé
Lakritspulver – perfekt då man vill göra lakritsmaränger (recept kommer)
En påse chokladdryck
Malet kaffe för 6-8 koppar
Chokladdragerade kaffebönor Tryffel – Godis att knapra på, då de är en härlig crunch i mitten
Nick’s sockerfria chokladbit – En riktigt god godisbit

Maria
Maria
Jag är en kvinna som älskar livet! Att laga god, gärna ekologisk, mat från grunden, att resa och att ta ut mig rejält på träningen är guldkorn som förgyller livet.

Dela det här inlägget!

Senaste inläggen

Populära kategorier

Föregående artikel
Nästa artikel

Lämna ett svar