Denna överraskningsbox kom egentligen till mitt postombud förra veckan, men då jag hade fullt upp med att förbereda Sagas student, så fick den ligga hos postombudet över helgen. Sånt som händer ibland när livet är fullt upp. Igår måndag var det dock en prioriterad aktivitet att hämta min Smakbox Höjdpunkt och packa upp tillsammans med Saga.
Överraskningsboxar är alltid roligt – lite av en födelsedagspresent när de dyker upp. Jag vet ju inte vad som finns i boxen, utan har bara betalat en struntsumma för att få det till mitt postombud. När jag plockar upp första produkten ur lådan, så ser jag en annan där under. Så kul!
Smakboxen är inte helt gratis men det beräknade butikspriset för varorna i boxen är alltid över 400kr och jag betalar 199kr inkl frakt. Så jag får hem varorna till drygt halva priset varannan månad. Då jag inte fått välja eller tycka till om vilka varor jag ska få, så kanske ni tror att det är tråkiga eller smaklösa varor, men det är det inte. Jag äter eller lagar upp all mat som jag får hem och många gånger upptäcker jag något nytt jag gillar. Till mer än halva priset. Riktigt bra deal!
Rabattkod:
Skulle ni vilja ha samma överraskning och prova Smakbox, så använd min rabattkod: 4zk6s2, så får ni 20% rabatt på första boxen (ingen bindningstid).
Om ni behöver mera inspiration, så hittar ni alla mina smakboxar här.
Smakbox finns med fyra olika smakinriktningar (där jag valt Nyfiken):
Original – Originalboxen med en bra mix av smaker till vardag och fest
Festlig – En box med mer sötsaker och snacks
Matig – En box med mer matlagning och färre sötsaker
Nyfiken – En box med större andel oväntade och nya smaker
I Smakbox Höjdpunkt Nyfiken fick jag det här:
- Wasa – Sandwich
- 7up – Sockerfri läskedryck
- Schweppes – Tonic sockerfri
- Läkerol Dents – Pastiller
- Festis – Fruktdryck
- Ahlgrens bilar – Lakritsdäck
- Pucko – Chokladpudding
- Arla – Iskaffe
- Starpucks – Frappuccio
- Risenta – Granola smakförpackning *4
- Pucko – Chokladdryck
- Clean Sav:d – Funktionsdryck
- Kinder – Chokladägg
- Kivik’s Musteri – Lemonadkoncentrat
- Pasta Berruto – Pasta
- La Mole – Grissini
- Breton – Salta kex
- Knorr – Minimål
- Turkisk Peber – Chiligodis
- Linkosou – Rågskålar
- Pringles – Chips Paprika
- Champis – Sockerfri läskedryck
Alla dessa 22 produkter har ett beräknat butikspris på 480 kr, men kostnaden för mig är fortfarande 199 kr hela vägen fram till mitt utlämningsställe. Ett riktigt bra pris alltså!