Tteokbokki Carbonara till middag

-

Jag har sett några Instagramposter om Tteokbokki vilket är sydkoreanska riskakor. Jag hittade min förpackning på Willys här i Östersund men gissar att de finns på andra välsorterade livsmedelsbutiker också. Jag är osäker vad sydkoreanerna gör med dessa riskakor men jag bestämde mig när Alexandra Truedsson, a.k.a matochmarang_ lagade en Tteokbokki Carbonara till middag och sa att det var så gott!

Tteokbokki

1 gul lök
1-2 vitlöksklyftor
1 paket bacon
Ev 1,5-2 rivna morötter
1 förpackning Tteokbokki
2-3 dl grädde
Oregano
Salt & peppar
Riven parmesan

Ta fram en stor stekpanna och lägg ner hackad lök och vitlök. Lägg även ner skuren bacon och grovrivna morötter. Låt fräsa några minuter. Tillsätt Tteokbokki och grädde och låt puttra tills riskakorna är klara, ca 8 min. Sätt på locket på stekpannan men rör om ibland.

Smaksätt din Tteokbokki Carbonara med oregano, salt & peppar samt onödigt mycket riven parmesan. Riktigt god middag ute på vår inglasade balkong!

Tteokbokki Carbonara
Maria
Maria
Jag är en kvinna som älskar livet! Att laga god, gärna ekologisk, mat från grunden, att resa och att ta ut mig rejält på träningen är guldkorn som förgyller livet.

Dela det här inlägget!

Senaste inläggen

Populära kategorier

2 KOMMENTARER

  1. Jag tror att tteobokki är namnet på en av Koreas mest kända maträtter, riskaka i chilisås med kanske ett ägg eller så, populärt på typ gatumarknader och himla gott! Tror själva riskakan heter något annat på koreanska? Kanske mest känt under sitt japanska namn, mochi. I Japan äter man det i misosoppa på nyårsafton, och i Kina läggs det ofta i hotpot eller serveras som en söt klibbig kaka på det kinesiska nyåret (på kinesiska heter det faktiskt nyårskaka!) Gott hur som. Och så är det såklart huvudingrediensen i söta, goda kakor av olika slag. Jag brukade få det stekt med socker på till frukost när jag bodde i Kina då min kineiska ”familj” oroade sig över min ovilja att äta nudelsoppa kl 07…men stekt riskaka slank ner! En extra god variant är den som är gjord på svart, klibbigt ris.

    • Tack för den informationen – det är alltid kul att få höra från någon som varit på plats och ätit :)

Lämna ett svar