Hej alla fina läsare! Här kommer ett ganska kort inlägg då jag vill berätta om vår köksrenovering. Vi ska äntligen byta bänkskiva, spisen blir utbytt mot häll och separat ugn och vi får en snygg baksida istället för kakel.
På grund av detta så kommer jag inte att laga mat på några dagar framöver, av förståeliga skäl. Jag kommer att försöka fylla bloggen ändå, med annat material, men det blir tunnsått med matbilder. Förhoppningsvis stannar ni kvar som läsare ändå och avvaktar vår köksrenovering och mina ännu finare bilder då allt är klart.
Här kommer ett par bilder på hur det ser ut idag och jag kommer att hålla er uppdaterade på mitt Instagramkonto: mariasmat.nu Följ med så får ni också se hur fint det är när vi blir klara.
Här har snickaren börjat, dels knacka bort mera kakel men också lossat på skivan under skåpen. Spännande!