God Fortsättning alla fina läsare! Jag hoppas att ni hade en lugn och mysig nyårsafton med nära och kära. Att ni åt god mat och drack gott, kanske med inspiration från mig? Det spelar mindre roll var ni hittar inspirationen – huvudsaken att ni får god mat i magen. Jag måste få tipsa om årets efterrätt till vår nyårsmiddag, en vit chokladcheesecake med proseccotopping. Riktigt god och lagom mycket efterrätt på kvällskvisten.

En perfekt efterrätt då det mesta går att förbereda. Jag hade proseccogelén i ett eget fat kvar att pynta med, resten var klart. Så efter lite pynt så kunde jag servera. Receptet är beräknat för fyra personer men jag tyckte att det blev lagom för sex personer. Oftast vill man inte ha så mycket utan mest bara något litet sött.
Botten
4-6 digestivekex
Vit chokladcheesecake
150 g vit choklad
300 g Philadelphia Original
1 dl vispgrädde
Proseccogelé
2 gelatinblad
2 dl alkoholfri prosecco
0,5 dl strösocker
Mortla kexen till ett fint smul och fördela i 4-6 serveringsglas. Smält chokladen över ett vattenbad eller i mikrovågsugnen.
Vispa Philadelphia tillsammans med grädde med en elvisp till en fluffig och fast kräm. Tillsätt chokladen och vispa ut jämnt. Fördela cheesecakekrämen i serveringsglasen och låt stå i kylen.
Proseccogelé: Börja med att lägga gelatinbladen i kallt vatten (åtminstone fem min).
Koka upp prosecco och strösocker i en kastrull. Rör om och låt sjuda tills sockret löst sig. Dra av från värmen, krama ur gelatinbladen och rör ut i kastrullen. Häll över i en skål eller djup tallrik och låt stelna i kylskåp, ca 2 timmar.
Ta ut gelén ur kylen och dra sönder den med en gaffel så det blir ett vackert bubbligt smul. Toppa cheesecakekrämen med proseccosmulet och servera. En vacker och väldigt god efterrätt som passade utmärkt på nyårsafton.

[…] hemmagjord sushi som jag och Maria roddat ihop följt en utomordentligt fin efterrätt i form av vit chokladcheesecake med proseccotoppin signerad Maria själv. Eventuellt kan en del vin ha åkt ner också, precis som bubbel och annat […]