En dag i Lysekil

-

Saga tillbringar sommaren i Lysekil där hon jobbar säsong som kock och hela anledningen till att vi åkte ner en dryg vecka till Göteborg det här året. Vi firade hennes 20-årsdag igår men vi tillbringade också en dag i Lysekil i söndags. Jag vill såklart umgås med världens bästa Saga men det är alltid roligt att se mera av en ny stad också.

Häromdagen hade vi en bekant från Lysekil som guide och vi fick en visning av centrum. En mysig stadspark (där blixten slog ner kvällen innan), Lysekils maffiga kyrka mitt i byn, fiskebåtar och utomhusscenen vid vattnet. Med mera.

Café Luna

En riktigt god lunch på Luna Café med egen vinodling fick starta vår vistelse. En spansk restaurang som serverade väldigt goda tapas.

Hitta hit: Café Luna

Det goda hantverket

Medan vi strosade i centrala Lysekil så fick vi också avnjuta glass på Det goda hantverket. En gelateria längs Kungsgatan. Vi råkade på självaste premiärdagen och fick smaka otroligt god havtornsglass gjord av pappa glassmästare från Italien.

Hitta hit: Det goda hantverket

Sagas 20 årsdag

Vi åkte till Lysekil igen för att fira Saga igår. En dag i Lysekil med lite bättre väder och såklart mycket skratt och glädje. Fika och paketöppning under pergolan i trädgården och sen strosade vi genom Gamlestan med sikte på Sagas restauranger längst västerut.

Restaurang Publik

Här slog vi oss ner och festade på förrätter och drinkar, den ena godare än den andra. En riktigt trevlig kväll tillsammans med Saga och hennes två kompisar!

Hitta hit: Publik Mat & Bar

Maria
Maria
Jag är en kvinna som älskar livet! Att laga god, gärna ekologisk, mat från grunden, att resa och att ta ut mig rejält på träningen är guldkorn som förgyller livet.

Dela det här inlägget!

Senaste inläggen

Populära kategorier

Föregående artikel
Nästa artikel

Lämna ett svar