Här kommer ett tips som ni förmodligen redan gör, men det kanske ändå kräver upprepning? Att basera veckans middagar på vad dina butiker har för erbjudanden. Min butik sålde 2 gnocchi för 49kr den här veckan, så jag köpte två paket. Sen letade jag gnocchi-recept och hittade ett som såg väldigt gott ut inne hos Ica. Som matbloggare så vill jag dock göra min egen rätt, så jag gjorde om lite och fick till en jättegod gnocchigryta med tomat och mozzarella. Och ni behöver inte göra exakt som jag gjorde heller, utan utgå ifrån vad ni har hemma och vad ni gillar så blir det nog bra.
500g gnocchi (köpt i butik eller hemmagjord)
0,5 gul lök
1 vitlöksklyfta
1 förpackning pastasås Arrabiata 390g
Strimlad rökt skinka (ta bort för vegetarisk gryta)
Färsk spenat
2 Mozzarella
Salt & peppar
Servera med:
Riven parmesan
Basilikablad
Ev smörstekt surdegsbröd
Sätt ugnen på 200 grader och ta fram en gryta som tål att stå i ugnen. Ta lite olja i botten och lägg ner hackad lök och gnocchi. Låt fräsa på 3-4 min, sen lägger du ner hackad vitlök. Låt fräsa ca 1 min till (om vitlöken får steka för länge och kanske bli bränd så blir det ingen god smak). Fyll sedan på med strimlad rökt skinka, färsk spenat och en god tomatsås. Skölj ut tomatförpackningen med lite vatten och häll i det också. Smaka av med salt och peppar.





Toppa hela härligheten med mozzarellaost i skivor (eller om du bryter i bitar och lägger ut) och sätt in i ugnen. Låt stå någonstans 20-30 min tills allt ser klart ut. Ta ut grytan och strö över riven parmesan samt lägg ut färska basilikablad snyggt (funkar garanterat med torkad basilika också – det är smaken som räknas).


