Jag har precis gått in på min sista semestervecka. Snart är det vardag igen och köttfärssås till middag. Fast det är rätt sällan vi äter pasta och köttfärssås till middag, det kan ni se i min historik, men ibland händer det och då är det istället väldigt gott. Det är också en av få rätter som Daniel kan laga helt frivilligt, så då får jag möjligheten att göra något annat.
Daniel och jag gör våra köttfärssåser helt olika. Jag är uppväxt med både lök, vitlök och krossade tomater i min köttfärssås medan Daniel gillar en torrare mera smakrik köttfärssås. Hur gillar ni eran köttfärssås? Kommentera gärna här nedanför.
Här kommer Daniels variant på köttfärssås:
400 g köttfärs
Ett paket champinjoner
En liten burk majs
2,5 dl creme fraiche
1,5 dl grädde
2 msk sweet chili
2 msk heinz ketchup
Salt och peppar
Hacka färska champinjoner i mindre bitar och börja med att fräsa dem på medelvärme. Ta dem åt sidan och hetta upp pannan innan du lägger ner och fräser färsen. När färsen är fräst, så häll tillbaka svampen och sänk värmen tillbaka till medelvärme. Smaksätt med salt och peppar.
Fyll på med creme fraiche, grädde, sweet chili, ketchup och majs och låt puttra medan du sätter igång en pastakastrull. När du häller av pastan är köttfärssåsen också klar. Häll upp på en snygg tallrik, lägg gärna på riven ost och gärna mera svartpeppar. Ät och njut av en god köttfärssås till middag!

