En väldigt fin plats att tillbringa en sommardag på, det är Jamtli historieland i Östersund. Avsätt några timmar, lös in dig i kassan och tillbringa dagen med att strosa i lugn och ro, klättra på höskullen, hälsa på länsman polisen och gosa med killingarna.
Min kompis Mari, hennes son Alve och jag gjorde ett besök och fick en jättefin dag! Och det bästa är faktiskt om det är lite mulet. Om det är strålande sol hela dagen, så blir det för jobbigt att strosa omkring en hel dag. Så passa på en dag när ni ändå inte tänker ligga ute på stranden.



Personalen på Jamtli
På Jamtli historieland i Östersund så går allt i ungefär samma tidsanda. All personal går i tidstypiska kläder, pratar såsom man gjorde förr och tilltalar en som att man är på besök i deras by. Det känns kul!




Per-Albintorpet
Jamtli historieland i Östersund är uppdelat i olika sektioner, vi har bland annat ett område bil, där man kan gå in i en gammal bilverkstad och cykelverkstad, handla med en gammal kassaapparat eller köra trampbil. I ett annat område, så går man in till ett Per-Albin torp och får lära sig lite mera om det.



Killingarna vann
Det finns många fina och roliga sektioner på Jamtli och alla hittar nog sin favorit, så även vi. Det var ett enkelt svar att erkänna. Killingarna vann! Här tillbringade vi mest tid och gick även in en gång till på vägen tillbaka. Såå söta att titta på och helt orädda för att bli kelade med.




