Sallader är något som hör sommaren till och något som jag tycker är väldigt gott. Smidigt är det också, då man kan blanda ner diverse goda ingredienser i en sallad. En av mina absoluta favoriter är ceasar och ikväll gjorde jag årets första ceasarsallad. Med lite plockepinn av vad vi hade hemma och en hemmagjord dressing. Så gott!
Blandad sallad
Gurka
Färska champinjoner
Majs
Räkor
Svartpeppar
Riven parmesan
Ceasardressing
1 äggula
1-1 1/2 tsk senap
1 tsk vitvinsvinäger
1 liten vitlöksklyfta
1/2 dl riven parmesan
1-2 dl rapsolja
Ev mjölk
salt och peppar
Blanda och mixa vinäger, senap, äggula och vitlök. Späd långsamt med olja och smaka av när det känns lagom tjockt, ifall det blir för tjockt så späd med mjölk. Ta ner lite riven parmesan och kör mixern en kort stund till. Smaka ev av med salt och peppar, men det är inte heller säkert att det behövs. Häll upp i en annan snygg skål och servera på sidan.
Årets första ceasarsallad
Ta fram ditt finaste fat och lägg ut blandad sallad. Själv tog jag isbergssallad och sen en blandsallad jag hittat i min butik. Fortsätt med delad gurka, skivade färska champinjoner och majs. Avsluta med att strö ut räkor jämnt över fatet och toppa med lite svartpeppar samt riven parmesan. Ställ fram fatet på bordet tillsammans med din hemmagjorda ceasardressing och jag lovar att alla blir nöjda.


