Att laga mat med säsongens svenska varor är inte helt lätt dessa tider. Rotfrukterna är dock riktigt bra fortfarande, så lets go bananas på rotfrukter. Potatis, morötter, palsternackor och kål. Kål är faktiskt en råvara jag inte lagat så mycket av, men allt jag har testat har jag gillat. Här kommer ett nytt recept, en ljummen rödkålssallad med jordnötssmör. Lite asiatisk touch och det gillar jag.
Ett veganskt tillbehör (passar alltså de flesta) som jag hittat inne hos Fanny.
Rödkålen
0,25-0,5 rödkålshuvud (jag hade 0,25 denna gång)
Olja att steka i
Salt
Jordnötsdressing
0,5 dl jordnötssmör
1 dl tahini
0,5 dl soja
0,5 msk risvinäger
Chili i någon form – sambal oelek, sriracha eller dyl
Vatten
Sesamfrön eller andra frön du gillar
Skär rödkålen så tunt du kan och lägg i en stekpanna med lite olja i botten. Smaksätt med rätt mycket salt (men smaka av längs vägen du saltar). Låt steka tills kålen blivit mjuk.
Blanda samman jordnötsdressingen och späd med vatten tills du får den konsistens du vill ha. Klicka ut dressingen på kålen och blanda runt. Jag använde ungefär hälften av dressingen till min 0,25 rödkål.
Servera ljummen rödkålssallad med jordnötssmör till valfri annan mat. Passar till det mesta.



