Chipsdipp med kapris

-

Lillördag fast ändå fredag och fredagsmys? Man kan ju bli förvirrad av mindre. Jag kommer iaf att köra ish fredagkväll ikväll och mysa ner mig i soffan efter träningen. Ni vet – fredagsfys före fredagsmys. Även om det är onsdag. Tillbaka till ämnet, denna chipsdipp var bara så god! Jag hittade tipset hos Vegomagasinet på Instagram och kopierade rakt av. Riktigt bra konto om ni vill äta mera grönt.

Mängderna är inte jätteviktiga, utan smaka av längs vägen och tillsätt mera om du vill ha.

2 dl creme fraiche
0,5 dl majonnäs
1 st finhackad rödlök
2 msk finhackad gräslök
1 msk finhacka kapris
1 msk röd tångkaviar
0,5 citron, saften
Salt & svartpeppar

Hacka rödlök, gräslök och kapris och blanda ihop alla ingredienser i en skål. Smaka av med citronsaft, salt & peppar. Ställ kallt till servering och dippa sedan favoritchipsen i denna goda chipsdipp med kapris.

Jag festade loss på detta i fredags tillsammans med drinken Jungle Bird. Riktigt gott!

Chipsdipp med kapris
Maria
Maria
Jag är en kvinna som älskar livet! Att laga god, gärna ekologisk, mat från grunden, att resa och att ta ut mig rejält på träningen är guldkorn som förgyller livet.

Dela det här inlägget!

Senaste inläggen

Populära kategorier

Lämna ett svar