Efter att vi kört Ylvis av färjan mellan Göteborg och Kiel så svängde vi förbi IKEA för att äta frukost. Kändes enkelt och smidigt att ladda oss själva, för sen skulle vi köra bil genom Nederländerna och Belgien med sikte på Frankriken och Normandie.
Vi hade tittat ut en rutt längs kusten för att få så fin bilresa som möjligt, så vi åkte söderut mot Hamburg och vidare mot Bremen och sen ut mot kusten. Daniel har åkt den här vägen när han var liten, så han ville gärna återuppleva Afsluitdijk – en motorvägsvall som Nederländerna har byggt längst ut mot Nordsjön. Vi hann inte hela vägen fram den första dagen utan hittade en camping utanför Sneek. Vi hade nämligen tagit med oss tältet på den här resan.
Vi slog upp tältet och fann oss lite till rätta, men innan middag så skulle dagens RunStreak springas. Att springa under sin semester är ett utmärkt sätt att få se lite mera. I vårt fall så sprang vi längs kanalen men även lite längre bort längs den väg vi bodde på. Hälsade på några kor och spanade in ett fält med fodermajs (något vi skulle få se oss mätta på längs vår roadtrip – jösses vad det odlas majs ute i Europa).



När vi kom tillbaka från vår löpning så kom våra camping-grannar över och hälsade. De bodde i en campingstuga med riktigt kök, så de tyckte lite synd om oss med vårt tält och Primus-kök, så de bjöd över oss på middag. Vi tackade ja, och fick en väldigt härlig kväll i grannarnas campingstuga. De berättade massor om Nederländerna och framför allt om regionen Friesland där vi befann oss. Språket Frisk är annorlunda och uppkom i samband med att vikingarna seglade runt, så språket finns delvis i Danmark, Sverige och i Tyskland – men är så annorlunda så vissa Nederländare inte förstår det.
Det är såå roligt och intressant att träffa locals och få veta mera om platsen eller landet man befinner sig i, så ta chansen om ni får den. Så värt det varje gång!
Dagen därpå packade vi ihop tältet och stack iväg till närmaste laddstation. Här tog vi fram vår frukost (svensk kvarg, havregryn, russin och hallonsylt) i djupa muggar (som vi köpt på second hand i Göteborg). Att kombinera frukost och laddstopp var sedan något vi gjorde nästan varje dag under semestern.




Många motorvägar
Där då vi körde genom södra Nederländerna och passerade Amsterdam, Haag, Rotterdam och sen vidare in i Belgien och Antwerpen och Gent så var det såå många motorvägar och trafik. Vi körde ibland på femfilig motorväg och sen såg vi andra vägar på ett par andra nivåer. Det är inte svårt att köra motorväg med mycket trafik i ibland hög fart – andra trafikanter försöker hjälpa till och släppa in dig om du behöver byta fil – men det gäller att du visar samma hänsyn tillbaka. Hjälp varandra och ha koll på kartan, så du kan byta fil i god tid innan du ska svänga, så kommer det att gå utmärkt.
Men om vi tror att vi har mycket trafik i Sverige, så borde man kanske göra ett studiebesök till dessa områden och även Tysklands Autobahn – för här snackar vi trafik.
Vår tid i Belgien gick ganska fort denna gång då vi mest körde motorväg och ville komma in i Frankrike denna dag. Vi stannade dock för middag på Frit Autentic – en hamburgerkedja som serverade riktigt god hamburgermiddag. Strips är något man ska prova medan man är i Belgien, då Belgien är stripsens hemland.



Vi kom till slut fram till nattens camping strax utanför Calais i Frankrike, så dagens mål var uppnått. Vi hann ta dagens RunStreak längs vägarna men sen hann vi också bre ut vår picknickfilt och spela ett par partier Yatzy (jag vann båda matcherna) innan läggdags.
Imorgon är vi i rätt land för vår roadtrip och vi ska också börja upptäcka några kuststäder och militärlämningar från andra världskriget. Men det tar vi i nästa inlägg.