Att jag älskar Udonnudlar kommer knappast som en överraskning och idag var det dags igen. Jag hade hittat fläskfärs till bra pris förra veckan (och fryst in i 250g-förpackning. Perfekt för två personer). Så under em tog jag fram ett sådant paket och lät det tina. Tänkte att Udon och fläskfärs borde kunna bli en riktigt bra middag. Och det blev det!
Middagen blev en lite ”man tager vad man haver” och även vad man gillar + en smak som kom i gårdagens Smakbox. Det resulterade inte i DanDan-nudlar men i något som ändå ligger åt det hållet. Jag måttade inte alla ingredienser heller, så kör på känsla.
250 g fläskfärs
Olja att steka i
3-4 färska champinjoner
1 spetspaprika, eller vanlig
1 vitlöksklyfta
Ca 1 cm färsk ingefära
Salt
2-3 msk jordnötssmör
Ca 1 msk sweet chilisås
Mirin
Risvinäger
Soja (och här testade jag Monggo Koreansk stark sojasås från Smakboxen)
Udonnudlar
Rostade sesamfrön
1 äggula per person
Svartpeppar
Börja med jordnötssåsen. Lägg upp jordnötssmör i en skål och späd ut den med de andra ingredienserna. Smaka av under tiden men tänk också att det ska blandas ut med både färs och nudlar, så det gör inte om den är lite stark. Ställ såsen åt sidan.
Ta fram en stekpanna och häll i lite olja. Stek fläskfärsen först och tillsätt sedan skivade champinjoner, skivad paprika, hackad vitlök och riven ingefära. Tillsätt jordnötssåsen och låt den smälta in i färsen – smaka av med salt.
När udonnudlarna kokat klart (det tar bara någon minut), häll av vattnet och häll ner udonnudlarna i stekpannan. Blanda runt några varv och lägg sedan upp i matskålar. Toppa med en äggula, rostade sesamfrön och svartpeppar. Sen är det bara att sleva i sig, så gott!

