Red Ruby som fredagsdrink

-

Vi hade en flaska grapefruktjuice i kylskåpet, så jag sökte helt enkelt på en fredagsdrink som innehöll grapefruktjuice. Då hittade jag Red Ruby som vi valde att dricka ute på vår inglasade balkong. I stearinljusens sken så fick vi en jättefin fredagskväll tillsammans.

5 cl vodka citron
1 dl röd grapefruktjuice
Is

Citron
Strösocker

Börja med att sockra glasen i god tid så de hinner stelna ordentligt. Det går alldeles utmärkt att göra på förmiddagen samma dag. Eller någon timme innan.

Skär en citronklyfta och gnid den runt kanten försiktigt så att det inte rinner. Doppa kanten i strösocker och låt dem stå och torka. Lägg is i en shaker och häll på vodka och juice. Skaka ordentligt och häll upp i glaset. Servera din Red Ruby genast.

Red Ruby

Vi valde att servera med chips och parmesandipp, vilket är Daniels favoritdipp. Eller den enda dipp som han faktiskt tycker är god. Hur gillar ni dipp? Ska det vara dipp till chipsen eller vill ni helst äta chips utan dipp? Kommentera gärna!

Red Ruby som fredagsdrink
Maria
Maria
Jag är en kvinna som älskar livet! Att laga god, gärna ekologisk, mat från grunden, att resa och att ta ut mig rejält på träningen är guldkorn som förgyller livet.

Dela det här inlägget!

Senaste inläggen

Populära kategorier

Föregående artikel

Lämna ett svar