Här kommer ett sent tips på fredagsdrink men den funkar minst lika bra som lördagsdrink. Jag drack en Lemon Cheesecake som fredagsdrink ute på Dalwhinnie i Östersund, när jag och några kompisar var ute på AW. Så god drink så jag måste få tipsa vidare om den. Då den är köpt ute så har jag inga mått, men jag tänker att jag kan gissa ganska bra. Och om jag har ingredienserna hemma, så kommer jag att dricka en imorgon.
3 cl Limoncello
2 cl Likör 43
1 cl Frangelico
4 cl Citronsaft
1 cl sockerlag
1 Äggvita
Is
Ta fram din shaker och mät upp alla ingredienser utom is. Torrskaka drinken utan is först (för att bygga upp ett bättre skum av äggvitan).
Tillsätt is i shakern och skaka igen tills den är ordentligt kall. Sila upp drinken i ett fint coupéglas eller cocktailglas.
Servera en otroligt god lemon cheesecake som fredagsdrink – som passar alldeles utmärkt istället för en efterrätt.
