Laxfile med apelsin och valnötter

-

Här kommer en god lax som jag hittat inne på Mitt kök. En laxfile med apelsin och valnötter som jag helt enkelt kopierade. Enkel middag med få ingredienser och väldigt god smak. Perfekt vilken dag i veckan som helst! Plus att ev rester funkar finfint i matlådan.

600 g laxfilé, gärna i hel bit
3 msk olivolja, gärna med citronsmak
rivet skal av 1 ekologisk apelsin
1 dl hackade valnötter
salt och peppar

Sätt ugnen på 150 grader. Lägg laxen i en smord ugnsfast form. Ringla över olivoljan. Riv skalet av apelsinen och strö över. Strö över hackade valnötter och salta och peppra lite.

Laxfile med apelsin och valnötter
Laxfile med apelsin och valnötter

Tillaga i ugn cirka 20-25 minuter, till laxen känns genomgräddad. Servera med kokt potatis och en sallad. Det behövs ingen sås till laxen, då fisken är saftig så det räcker.

Laxfile med apelsin och valnötter
Laxfile med apelsin och valnötter
Laxfile med apelsin och valnötter
Maria
Maria
Jag är en kvinna som älskar livet! Att laga god, gärna ekologisk, mat från grunden, att resa och att ta ut mig rejält på träningen är guldkorn som förgyller livet.

Dela det här inlägget!

Senaste inläggen

Veckomatsedel vecka 7

Pulled pork med fläskkarré

Yoghurt med stekt ägg

Populära kategorier

Lämna ett svar