Igår när min dotter fyllde 15 år, så väckte vi henne som vanligt med fika på sängen och presenter. En ledig dag då hon fick göra vad hon ville och sen erbjöd jag middag från Hungrig.se.
Hungrig.se är en tjänst där du kan beställa mat från flera olika vanliga restauranger, inte bara pizzerior eller kebabrestauranger. Saga och hennes kompis fick välja vilken typ av mat de var sugna på och sen gjorde jag en beställning.
Vi valde att beställa en mixad grillad middag á 800 gram (vilket skulle räcka till oss alla fyra) från Bashiras Kitchen och valde strips och en murkelsås. Jag valde också till sötpotatisstrips vilket jag tycker är helt otroligt gott! Sen betalade jag och tryckte på Skicka-knappen. Fick bekräftelse från restaurangen och en klocka började räkna ner.
Enligt hungrig.se så ska maten levereras på 40 min inom deras upptagningsområde. På dessa 40 min så hann jag istället duka fint och även göra en hemmagjord bearnaisesås.

Efter 30 min så ringde det på dörren och vi fick vår mat levererad. 10 min innan alltså, vilket ger ett mycket bra betyg (hungriga som vi var)!



Jag flyttade över köttet till en snyggare tallrik och ställde fram allt på bordet. Riktigt gott och fastän vi var riktigt hungriga så åt vi inte upp riktigt allt kött. Det här är något jag kommer att prova igen.