Här kommer ett klassiskt midsommartilltugg, men istället för de klassiska ingredienserna så kör vi vegansk nubbesallad i år. Riktigt fräsch och god!
Vi valde att äta på knäckebröd från Huså bröd och det var jättegott! Receptet har jag hittat på FaceBook och matgruppen Jävligt god vegomat. Ett tips ifall du är nyfiken på vegetarisk eller vegansk mat.
1 paket alspånsrökt tofu från Yipin, 230 g (alternativt naturell tofu och några droppar rökarom – det körde jag på då jag inte hittade rökt tofu i min butik)
3-4 kalla färskpotatisar
3 salladslökar
1 dl vegansk yougurt eller fraiche
2 msk vegansk majonnäs
2 msk tångrom
0,5 dl hackad dill
2 msk hackad gräslök
Salt och peppar
Citron
Knäckebröd
Hacka salladslök, potatis och tofu i små bitar, blanda med övriga ingredienser i en skål. Pressa över lite citronsaft och smaka av. Servera på knäckebröd!




Om vi ändå är inne på veganska klassiska rätter så måste jag få tipsa om min Gummröra, även den fräschare och godare än Gubbröran. I år testade vi även att äta Tofusill på Midsommar (vi tjuvstartade idag, dagen innan midsommarafton). Riktigt gott och jag saknar inte klassisk sill alls. Den här burken kommer från Coop.
