Jag gjorde en så god middag ikväll, fastän den egentligen inte var så märkvärdig. Men så god, så jag vet att jag kommer att vilja äta resterna till lunch imorgon. En fajitasgratäng med ris som funkar alla dagar i veckan och garanterat perfekt att ta med i matlådan. Kör ni matlåda förresten? Eller brukar ni gå ut för att äta lunch varje dag? Kommentera gärna här nedan.
Ni vet redan att jag försöker spara pengar där det är möjligt, och en sådan sak är att kolla butikernas erbjudanden varje vecka. Den här veckan har min ena butik bra pris på kycklingfärs, så efter att ha köpt hem kycklingfärs så skulle jag bara klura ut vad jag skulle göra för gott av den. Det blev denna goda fajitasgratäng med ris.
500 g kycklingfärs
1 påse färdig fajitaskrydda (eller om du gör din egen fajitaskrydda)
1 röd paprika
1 liten burk majs
Ca 2 dl creme fraiche
0,5 liten burk Pesto Arrabbiata
Salt & peppar
Riven ost, jag valde hushållsost denna gång
Krossade nachochips
Till servering
Kokt ris
En god sallad
Extra nachochips
Starta ugnen på 200 grader och ta fram en ugnsform samt en stekpanna. Fräs kycklingfärsen i stekpannan och tillsätt sedan paprika i mindre bitar och majs. Häll ner kykclingfärsen i din ugnsform.



Blanda creme fraiche med pesto och smaksätt med salt & peppar. Bred ut creme fraiche-röran ovanpå kycklingfärsen och toppa sedan med riven oss och krossade nachochips. Sätt in i ugnen och sätt även igång en riskastrull. Under tiden hinner du hacka ihop en god sallad att servera på sidan.
När gratängen har fått en fin färg så tar du ut den och serverar din fajitasgratäng med ris och sallad. Gärna på dina snyggaste tallrikar, så blir det genast mycket festligare. Så gott i all sin enkelhet!

