Äggblandning deluxe på frukostmackan

-

Här kommer en otroligt god äggblandning deluxe att lägga på frukostmackan (eller kanske mellanmålsmackan på eftermiddagen – det funkar oavsett). En kletig blandning av kokt ägg, cornichons och stekt bacon och sen chiliolja på toppen. Riktigt gott (men chilioljan är en bonus, så inget du måste göra)!

Receptet har jag hittat hos Godare och deras skribent Alexandra (som jag också följer på hennes egna konto – störtskön tjej!) och helt enkelt kopierat.

Äggblandningen:
3 hårdkokta ägg
3 skivor knaperstekt bacon
4 cornichons
1 schalottenlök (jag tog röd lök, det funkade också)
2-3 msk majonnäs (jag röstar för svensk majonnäs)
salt & peppar

Hacka ägg, knapterstekt bacon, cornichons och valfri lök. Blanda med majonnäs och smaka av med salt och peppar.

Äggblandning deluxe

Chiliolja (som räcker till flera mackor):
2 Jalapeños (eller Jalapeño från burk som jag tog)
1 dl rapsolja
25 g färsk spenat
salt & peppar

Mixa Jalapeños och spenat tillsammans med olja. Smaka av med salt & peppar och sila sedan oljan. Häll över i en smidig pipflaska för att kunna dosera över mackorna.

Att servera:
Smörstekt valfritt bröd, jag hade chiabata denna gång
Ev extra Jalapeño iform av tunna skivor

Maria
Maria
Jag är en kvinna som älskar livet! Att laga god, gärna ekologisk, mat från grunden, att resa och att ta ut mig rejält på träningen är guldkorn som förgyller livet.

Dela det här inlägget!

Senaste inläggen

Populära kategorier

Lämna ett svar