Som fredagsmiddag serverade jag magiskt god smörstekt blomkål med pepparsås, men när jag skar blomkålen så fick jag bitar över. Dessa rostade jag i ugnen och dagen därpå gjorde jag istället en rostad blomkålssoppa med chèvre. Perfekt att kunna använda hela blomkålen (även bladen som är på utsidan) och göra en värmande soppa.
Rostad blomkål
1-2 rostade vitlöksklyftor
6-7 dl vatten
1 grönsaksbuljongtärning
Ca 1 dl grädde
Salt & peppar
Till servering:
Chévre i bitar
Solrosfrön
Timjan, godast färsk såklart men funkar med torkad också
Några droppar god olja
Häll ner din rostade blomkål och vitlök i en kastrull och fyll på med vatten samt grönsaksbuljongtärning. Låt koka några minuter och mixa sedan sönder blomkålen. Ställ tillbaka på spisen och häll i grädde. Låt koka upp och smaksätt sedan med salt & peppar.
När det är dags för servering, häll upp soppa i snygga skålar och lägg ner några bitar chèvre, solrosfrön (för lite crunch), timjan och droppa till sist över lite olja. Servera rostad blomkålssoppa med chèvre tillsammans med ett gott bröd.


