Just nu så äter jag väldigt ofta havregrynsgröt till frukost. Med proteinpulver i. Dels för att jag tänker att jag behöver proteinet då jag tränar så mycket samt garanterat är i klimakteriet (där det i sig gör att man tappar muskler snabbare). Men också för att det är gott! Vi har länge kört proteinpulver som smakar kanelbulle – tänk bara att tillsätta det till gröten. Det är gott! Men ibland vill jag också ha en sylt och då passade jag på att rensa lite i frysen. Jag hittade en liten påse jordgubbar och en lite större påse svarta vinbär. Det resulterade i en burk jordgubb- & svarta vinbärssylt. Och det är så enkelt att koka sin egen sylt – häng med!
150 g jordgubbar
300 g svarta vinbär
300 g syltsocker
Dela jordgubbarna i mindre bitar och lägg ner i kastrull tillsammans med svarta vinbär och syltsocker. Sätt kastrullen på plattan och koka sönder bären. Det tar bara några få minuter.
Under tiden, sätt ugnen på 100 grader och ställ in ett par rendiskade glasburkar. Låt burkarna stå en stund, så de hinner bli 100 grader och därmed så har alla eventuella gamla bakterier dött.
Ta ut burkarna och fyll på den varma sylten. Om du fyller en burk så sätter du på plastfolie och lock, sen ställer du burken upp och ner. Då sluter sylten tätt mot locket och det kommer inte att komma in några nya bakterier. Låt burken svalna och låt den stå upp och ner tills du ska använda din sylt. Tips från min kära mor!
Själv fyllde jag inte burken hela vägen upp + att jag vill använda sylten redan imorgon bitti, så jag skruvade bara på locket och lät min jordgubb- & svarta vinbärssylt svalna. På med en lapp, så du vet vad du har i burken och ställ in i kylskåpet. Festa sedab loss på hemmagjord sylt. På gröten till frukost, på tunnpannkakor till lunch, på vaniljglass till efterrätt – eller om du vill göra en tårta nästa helg och behöver fyllning. Hemmagjord sylt går att använda till så mycket gott!

Annan sylt och marmelad
Vill du ha exempel på andra sylter och marmelader som du enkelt kan koka själv? Kolla in mitt syltarkiv här och mitt marmeladarkiv här. Vi åt faktiskt en underbart god marmelad i helgen – gjord på vinbär och morot. Vem hade kunnat gissa den kombinationen? Men typ allt blir gott med socker – så sluta köpa färdig sylt och kolla vad du har i dina gömmor (dvs frysen). Prova att koka ihop det till en sylt eller marmelad.
Lite syltförslag:




Lite marmeladförslag:



