Ännu ett asiatiskt veganskt recept från Jennie Walldén. Jag har helt snöat in på detta 2022 men när det är såå gott! Jag och familjen mår bra på den goda maten, då fortsätter jag gärna. Här kommer Kung Paos nudlar med svamp som Jennie postade på sin Instagram i början av december. Häng med vet jag!
Kung Paos nudlar
250 g nudlar
1-2 dl saltade jordnötter
250 g valfri svamp (jag hade champinjoner som jag skivat i mindre skivor)
5 vitlöksklyftor
3 msk finhackad ingefära
0,5-1 msk chiliflakes
1-2 tsk mortlad sichuanpeppar (eller vitpeppar)
1 rödlök i smala båtar
Haricot verts (eller broccolibuketter)
1 morot i tändsticksstavar
150 g grönkål
Rapsolja för att steka i
Kung Paos sås
5 msk risvinäger eller balsamvinäger
5 msk japansk soja
1 msk kinesisk soja
2 msk sesamolja
1-2 msk strösocker
1 msk potatismjöl eller maizena
Börja med såsen. Blanda alla ingredienser och ställ åt sidan.
Sätt igång en kastrull för att koka nudlar. Koka dem ca 1 minut kortare än vad som står på paketet. Häll av och låt stå.
Sätt igång en stekpanna (eller wok) och olja i botten. Stek svampen så den får färg runt om. Fiska upp och lägg åt sidan. Fortsätt att steka vitlök, ingefära, chili och vitpeppar. Låt fräsa tills det doftar aromatiskt, lägg då i rödlök, morot, haricot verts och grönkål. Låt woka 2 minuter.

Tillsätt svampen, nudlarna och såsen. Vänd runt och låt allt blandas – häll upp ett snyggt fat och garnera med jordnötter.

Till servering så tycker jag att det är gott att ställa fram en burk creme fraiche och sweet chilisås, men det är valfritt. Rätten är vegansk utan creme fraiche, men det finns å andra sidan växtbaserade.
