Värna om Sverige och Europa

-

Igår blev jag rädd för vart världen är på väg. När jag sett bråket i Vita huset mellan Trump och JD Vance mot Zelenskyj kablas ut över världen. Hur kan världens mäktigaste män bete sig som två femåringar och försöka trycka till ett annat lands president på det där sättet? Ett land som försvarat sig mot Ryssland i mer än tre år. Vi måste värna om Sverige och Europa, för det är många som är ute på en farlig väg.

Midsommar 2023

Jag har inte varit rädd förut, för jag har tänkt att våra mäktiga länder och dess ledare är tillräckligt kloka och bra på diskussioner och förhandlingar, så det kommer inte att hända Sverige något. Men efter gårdagens bråk så vet jag inte längre.

Zelenskyj i Vita huset

Zelenskyj kommer till USA för att teckna ett mineralavtal, för att USA ska få tillbaka de pengar de har gett i stöd till Ukraina. Det finns inget annat land som försöker få tillbaka sina pengar, för alla andra ställer upp för ett Ukraina som är attackerat. Under detta möte, där Zelenskyj är beredd att ge upp delar av sitt lands tillgångar mot att han får säkerhetsgarantier från USA – så hoppar de på honom. Ett man som är bakbunden och som till och med är beredd att ge upp miljarder (som de själva behöver för att bygga upp sitt land när freden kommer) – honom ger de sig på. Den starke hoppar bokstavligen på den svage och tycker att han ska säga tack under tiden.

Att Zelenskyj inte gav med sig där i Ovala rummet, utan stod upp för sitt land och sitt folk, visar vilken otroligt stark ledare han är!

Utrikesbyrån

Ett annat intressant program är Utrikesbyrån på SVTplay som har sänt avsnittet Trumps fred (publicerades 25:e februari). Där man diskuterar världsläget kring de tre länderna men också det faktum att Ryssland inte håller sina ingångna avtal.

Trump tror väldigt gott om sig själv och tänker nog att han ska kunna sluta ett avtal med alla tre länderna (som USA tjänar på) och att alla ska hålla sig till ingångna avtal. Men Ryssland och Putin kommer med största sannolikhet inte att göra det.

Ukraina och Ryssland har redan ett tecknat avtal. Det skrevs på 1994 (Budapestuppgörelsen) och innebar att bla Ukraina valde att ge upp sina kärnvapen (som då var världens tredje största kärnvapenmakt) mot att Ryssland aldrig skulle attackera Ukraina. Vi vet ju alla hur det gick. Ryssland gick in och annekterade Krim redan 2014.

Värna om Sverige och Europa

Vi måste nu värna om Sverige och Europa, för det verkar vara det enda som är sant. Jag vill helst inte peka finger åt någon annan, utan hellre att vi ska vända våra blickar in mot vårt eget land och göra vad vi kan. Det är dock svårt när det sitter ett pucko på världens mäktigaste stol. Trump ser bara om sitt eget hus och är inte intresserad att hjälpa till om han inte samtidigt tjänar en hacka på något avtal.

Att värna om Sverige är att göra allt i vår makt för svenska intressen. Allt ifrån att äta svensk mat (så vi får ha kvar våra bönder/arbetstillfällen och i förlängningen kan säkra vår egen produktion – det kan vi nämligen inte idag) och köpa svenska (eller europeiska) saker så långt det är möjligt kommer att vara nödvändigt för att stärka oss själva och låta våra pengar stanna i närheten.

Nu kan jag nästan svära på att någon ifrågasätter vår Tesla som vi köpte i september, men den är ju redan betalad till USA innan oss – vi köpte den begagnad. Men nej, jag kommer inte att vara sugen att köpa en ny amerikansk bil efter Ylvis har gjort sitt.

Starta redan idag

Så vad säger ni? Det finns väl inget att vänta på utan vi kan starta redan idag. Köp svenskt (eller åtminstone europeiskt) och låt inte pengarna gå till dem som inte förtjänar dem. Det kanske inte går att ändra beteende från ena dagen till den andra, men om vi behåller bilderna som kablades ut igår färska i minnet, så blir det lättare att göra våra val framöver. Att sakta men säkert göra rätt val för oss själva, för vårt land och för vår kontinent. Det är viktigt på riktigt!

Det här blev ett väldigt bildfattigt inlägg, men det är också för att jag inte har bilder för vad jag känner idag. Jag är rädd om vårt land och om Europa men hur visar man det i någon enstaka bild? Min midsommarbild med svenska flaggan får symbolisera mina tankar idag.

Maria
Maria
Jag är en kvinna som älskar livet! Att laga god, gärna ekologisk, mat från grunden, att resa och att ta ut mig rejält på träningen är guldkorn som förgyller livet.

Dela det här inlägget!

Senaste inläggen

Populära kategorier

Föregående artikel
Nästa artikel

Lämna ett svar