Hemma på Frösön igen och det mesta gapar tomt i kylskåp och frys. Men när jag var förbi affären så hittade jag fläskkotletter på kort datum och bestämde att det får bli dagens middag. Jag har tidigare gjort goda fläskkotletter i sambal oeleksås, men denna gång hade jag ingen sambal oelek hemma. Men jag tog det jag hade istället och snodde ihop fläskkotletter i ajvar-sås. Tillagningen sker av sig själv i ugnen så jag tog dagens RunStreak under tiden.
3 Fläskkotletter
2 dl grädde
1 dl creme fraiche
1 dl Ajvar relish (det finns både mild och het, välj den du gillar bäst)
2 tsk Chipotle paste (men ta vilken chili-röra du gillar och smaka av)
Salt & peppar
Havreris
Sallad
Ta fram en ugnsform och sätt ugnen på 175 grader. Lite olja i botten på ugnsformen och sen lägger du ut dina fläskkotletter. Ta fram en bunke och blanda ihop grädde, creme fraiche, ajvar relish och valfri chili. Smaka av med salt och peppar.


Häll gräddblandningen över fläskkotletterna och sätt i en termometer i den tjockaste kotletten. Sätt termometern på 70 grader och sätt in allt i ugnen. Mina kotletter behöver drygt 30 min på sig för att bli klara – men låt termometern styra.
Under tiden hinner du duka snyggt, koka havreris och lägga ihop en god sallad. Servera dina fläskkotlett i ajvar-sås, funkar vilken dag i veckan som helst.

