Razors smash som fredagsdrink

-

I bottenvåningen av vårt hotell i Hamburg så fanns det en populär bar som vi besökte både på fredags- och lördagskvällen. En drink som de hade var Razors smash som jag drack som fredagsdrink. Då det inte står några mängder i drinklistan så får man gissa lite vilka mängder av olika ingredienser. Hoppas det är okej.

Baren var ett skönt ställe att sitta ner och runda av kvällen på, gärna med en drink. Sarah och Micke hade även med sig spelet Domino som varken Daniel eller jag hade spelat förut. Så en väldigt trevlig stund med ett nytt spel och goda vänner.

Beefeater London Dry Gin (kanske 3-4 cl?)
Lilly Raspberry Syrup (kanske 2 cl?)
Rosemary
Lemon juice (kanske 2 cl?)
Is

Blanda allt i en shaker och häll upp i ett snyggt isfyllt glas.

Razors smash

Här kommer också barens egen beskrivning av drinken:

The sweetest taste of raspberry and rosemary you’ve ever tried

Maria
Maria
Jag är en kvinna som älskar livet! Att laga god, gärna ekologisk, mat från grunden, att resa och att ta ut mig rejält på träningen är guldkorn som förgyller livet.

Dela det här inlägget!

Senaste inläggen

Populära kategorier

Lämna ett svar