Green Harmony som fredagsdrink

-

En läskigt grön drink passar väl utmärkt nu när det är Halloweenhelg? Jag hittade Green Harmony hos Matplatsen som klätt sin glaskant med salt, men det gillade jag inte alls. Så ifall ni istället väljer socker längs kanten (eller inget alls), så blir det en god drink!

En drink Green Harmony:

3 cl Vodka
3 cl Midori
3 cl pressad lime
1/2-1 cl sockerlag
sockrad kant
is

Dra en limeklyfta längs kanten på ett litet cocktailglas och doppa kanten i socker. Ställ glaset i frysen eller bara förbered glaset (funkar flera timmar innan).

Blanda samman Vodka, Midori och lime i en shaker. Smaka av med en skvätt sockerlag om det behövs. Häll i is och skaka drinken riktigt iskall. Häll upp i det kalla glaset och servera.

Green Harmony som fredagsdrink
Green Harmony som fredagsdrink
Maria
Maria
Jag är en kvinna som älskar livet! Att laga god, gärna ekologisk, mat från grunden, att resa och att ta ut mig rejält på träningen är guldkorn som förgyller livet.

Dela det här inlägget!

Senaste inläggen

Populära kategorier

Föregående artikel
Nästa artikel

Lämna ett svar