Fläskkarré är en köttbit som relativt ofta finns på bra pris i mina butiker och också en köttbit som är god att grilla. Jag köpte en bit strax över ett kg, skar upp det i skivor, marinerade och frös in i två olika påsar. Två middagar förberedda och bara grillen som saknas. Men marinad till fläskkaffé?
Många gånger är det honung i marinaden och jag hade ingen honung hemma. Då fick det bli den här marinaden som fick dubbelt godkänt vid middagen.
Ca 1 kg fläskkarré
Marinad
1/2 dl olja
1 msk soja
1/2 dl chilisås
2 msk timjan
2 msk grovkrossad svartpeppar
2 skalade vitlöksklyftor
Hacka vitlöksklyftorna fint och blanda sedan alla ingredienser. Lägg skivad fläskkarré i en påse och häll i marinaden. Massera med fingrarna utanpå påsen så marinaden kommer in överallt.
Låt marinera åtminstone ett par timmar alternativt frys in det marinerade köttet direkt. Då sker marineringen i samband med att köttet tinar sen.
Grilla köttet och servera med potatisgratäng, grillade majskolvar och någon god sås.