Champinjoncrepes på Meatfree Monday

-

Ni vet begreppet Meatfree Monday som åtminstone jag hörde så mycket oftare förut, men som jag fortfarande lever efter. Vi kanske inte äter vegetariskt precis på måndagen varje vecka men jag äter minst en, gärna flera, vegetarisk middag varje vecka. Senast blev det dagens middag, champinjoncrepes på Meatfree Monday (och det blir också morgondagens matlåda).

Crepes är en perfekt rätt att laga av överblivna pannkakor. Om barnen är mätta och du behöver en matlåda till imorgon. Då är halva jobbet redan klart och det är bara att svänga ihop en stuvning och rulla ihop. Gratinera en kvart i ugnen och sen är morgondagens lunchlåda klar.

Börja med pannkakorna

3 ägg
3 dl vetemjöl
6 dl mjölk
Ev vetekli för att få mera fibrer och också att pannkakan håller ihop bättre, ca 1-2 msk
Salt

Vispa ihop och låt gärna stå en stund, så mjölet hinner svälla en aning. Grädda tunna pannkakor och lägg dem åt sidan för att svalna.

Svampstuvningen

250 g champinjoner
Smör
1 msk mjöl
1 dl grädde
0,5-1 dl mjölk.
Salt & peppar
Ev hackad persilja

Dela varje champinjon i två och skär sedan smala halvmånar. Stek svampen på svag värme i en stekpanna (bara som de är, inget smör) tills allt vatten är borta. Lägg i en klick smör och stek en kort stund. Pudra över mjöl. Häll på grädde och mjölk och låt puttra minst 5 minuter. Späd med mer grädde/mjölk om det behövs. Salta och peppra.

Dags för champinjoncrepes

Riven ost för gratinering
Sallad på sidan
Ev någon gräddfil/creme fraiche sås till servering

Sätt ugnen på 200 grader och ta fram en smord ugnsform. Fyll pannkakorna med champinjonstuvning och rulla ihop pannkakan. Lägg dem tätt i en smord ugnsform och strö över riven ost. Gratinera dina crepes i ugnen tills osten smält och crepesen är genomvarma, ca 15 min.

Servera med en god sallad och gärna någon gräddfil/creme fraichesås.

Champinjoncrepes

Gillar du crepes? Vad är din favoritfyllning? Tipsa gärna i kommentarerna här nedanför.

Maria
Maria
Jag är en kvinna som älskar livet! Att laga god, gärna ekologisk, mat från grunden, att resa och att ta ut mig rejält på träningen är guldkorn som förgyller livet.

Dela det här inlägget!

Senaste inläggen

Populära kategorier

Lämna ett svar