Västerås slott och äta på japansk restaurang

-

Igår när jag lämnade Färna för att åka mot Stockholm så skjutsade Saga mig till Västerås. En liten tur in på Eriklunds köpcentrum-område för att kolla Åhlens Outlet men sen åkte vi vidare in mot stan. Köpcentrum är ju bara köpcentrum oavsett vilken stad man är i, så vi ville hellre spana in Västerås slott och äta på japansk restaurang.

Vi hittade en parkering på Udden och riktigt nära till Udden Japanese Cuisine, en japansk restaurang som Saga ätit på förut och som hon verkligen gillar! Hon hade hittat restaurangen då de fått bra betyg på TripAdvisor och Saga hade även frågat en Västerås-kompis som gett tummen upp.

En charmig liten lokal med både rosa blommor och ett litet akvarium där vi hittade ett bord. Saga beställde Maki & Nigiri 12 bitar och jag beställde Tonkatsu – som är en japansk schnitzel.

Jag lagade Tonkatsu redan 2020 men blev inte helt övertygad av min egen rätt, så det kändes som rätt beslut att beställa hos en japansk restaurang.

Vår mat kom snart in till vårt bord och hungriga som vi var så högg vi in direkt. Sagas 12 bitar var slut först men jag blev kanske mera mätt än vad hon blev? Vi blev iaf mätta och belåtna innan vi betalade och tog sikte på Västerås slott istället. Och jo, deras Tonkatsu var mycket godare än vad jag minns min egen.

Saga
Västerås
Saga – Mitt fina lunchsällskap denna dag

Västerås Slott

Vi parkerade om bilen lite närmare och sen gick vi en sväng mot Västerås Slott. Det var inget slott någon av oss hade hört talas om förut, så det var väl dags för en kortfattad historielektion. Efter att ha sneddat genom Vasaparken, passerat över Slottsbron och Svartån så kom vi till en informationsskylt. Där fick vi läsa att slottet uppfördes under 1100-talet som skydd, detta då Västerås var en viktig hamn i Mälardalen.

Gustav Vasa tog sedermera över slottet och renoverade det 1540-1544. Gustav Vasas son, Erik XIV, har också suttit i Västerås Slotts fängelse i ett år. När Karl X Gustavs mor, pfalzgrevinnan Katarina Karlsdotter Vasa, dog 1638, var det slutet för slottet som kungligt residens. Källa: Wikipedia

Saga och jag gick in på innergården men då allt var stängt så gick vi ut igen och rundade slottet. Nu var det slut på vårt besök för denna gång, då jag hade en tågavgång att passa tiden till, men jag har läst efteråt att det serveras både lunch och middagar på slottet. Det kanske får bli ett besök till helt enkelt.

Maria
Maria
Jag är en kvinna som älskar livet! Att laga god, gärna ekologisk, mat från grunden, att resa och att ta ut mig rejält på träningen är guldkorn som förgyller livet.

Dela det här inlägget!

Senaste inläggen

Populära kategorier

Föregående artikel

Lämna ett svar