Februari 2026

-

Jag har nyss tillbringat morgonen framför TV:n och årets uppsättning av Vasaloppet. En häftig tävling som pågår i drygt fyra timmar, men det är på de sista kilometrarna som det egentligen avgörs. Spännande att titta på varje år! Idag är det också mars månad och dags för en tillbakablick på februari 2026.

Vinnare förra månaden

Jag hade en klar vinnare förra månaden, nämligen min väldigt goda Chokladmousse på kokta ägg. Det låter lite vrickat, men det smakar bara gott! Betydligt nyttigare och mycket mera protein, så en perfekt avslutning på middagen.

Chokladmousse på kokta ägg

Andra godsaker från februari 2026

Men jag tar också chansen att promota lite fler inlägg från månaden som precis har passerat. Godsaker som är för bra för att glömmas bort och borde få en ytterligare sekund i rampljuset. Vi börjar med middagar.

Jag har lagat både Fläskytterfilé med broccoli och champinjoner, Fläskfärsbiffar med citron, Pasta for the run, Kvargplättar med blåbär och en Fredagsmiddag med rostas, hasselbackspotatis och pepparsås. Jättegott alltihop!

Efter middagarna så vill jag ju också pusha lite för mina söta godsaker. Jag har bakat både Kolakaksmuffins med kärleksmumsgömmaProteinrika kvargfrallorMagisk Dubaichoklad och Havrekaksmuffins med brynt smör och blåbär. Så gott!

Månadens resa

Sen måste jag få berätta om månadens resa. Vi åkte till Hamburg tillsammans med Sarah och Micke och fick en jättetrevlig helg. Alltifrån nybakta pretzels och 1,6 mil Märklin-tåg till kafferosterier och Hamburgs strykjärn. Inläggen fick helt enkelt heta En fredag i Hamburg och En lördag i Hamburg. Läs dem båda och sen trycker du på boka-knappen!

Maria
Maria
Jag är en kvinna som älskar livet! Att laga god, gärna ekologisk, mat från grunden, att resa och att ta ut mig rejält på träningen är guldkorn som förgyller livet.

Dela det här inlägget!

Senaste inläggen

Populära kategorier

Lämna ett svar